BOĞAÇAYI PROJESİ’NE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN İMZASIYLA SON NOKTA KOYULDU

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Boğaçayı Projesi’ne özel Bakanlar Kurulu Kararı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bizzat imzalanarak onaylanmış 18.08.2017 tarihli mükerrer resmi gazetede yayımlanmıştır.

0
1057

Boğaçayı Projesi, Antalya’nın yaşam kalitesi ve turizm cazibesini arttıracak, Türkiye’nin en büyük projelerinden biri. 927 km2’lik bir havzayı içeren Boğaçayı Projesi, Büyük Liman’ın mendireğin arkasında 500 yat kapasiteli bir Marina, Taşkın Önleme ve Rekreasyon, Özel Proje Alanı, Film Stüdyoları ve Doğal Yaşam Parkı olmak üzere 4 ayrı etabı içermekte.
Proje etaplarından en önemli etap olan Film Platoları ve Yaşam Alanlarına ilişkin, alanın yapımına yönelik Bakanlar Kurulu Kararı çıkmıştır. Bakanlar Kurulu Kararı eki tabloda belirtilen Hazineye ait taşınmazlar, 4706 Sayılı Kanunun 7’nci maddesi kapsamında proje esaslı olmak şartıyla hasılat paylaşımı esasına göre ihale edilecektir. Böylece Boğaçayı Projesi’nde Hazineye ait araziler için Türkiye’de ilk defa Maliye Bakanlığı ile bir belediyenin proje esaslı mülkiyet satışı birlikte yapılacaktır.
Film Platolarının inşa edilmesi ile Antalya, Dünyanın film çekim merkezlerinden birisi olacak. Alana Hollywood’daki sinema stüdyolarına benzer eğlence merkezleri ve sinema salonları inşa edilecek.
Bakanlar Kurulu Kararı’na konu Konyaaltı Çakırlar Mahallesi, 21538 ada 1 parsel no.lu ve 746.079,00 m2’lik alanda; uluslararası film şirketlerine hitap edecek film stüdyoları, temalı park, ar-ge üniteleri ve üniversite, sağlık ve konaklama tesisleri, yaşam alanları, ticaret alanları, eğlence parkları ve fuar alanları vb. yapılar inşa edilmesi planlanmakta.
Konyaaltı Liman Mahallesi 21523 ada 1, 2, 3 ve 4 no.lu Özel Proje Alanı olarak belirlenen parsellerde ise rekreasyon, yeme-içme üniteleri, alışveriş merkezleri, haberleşme ve ulaştırmaya yönelik üniteler, danışma, enformasyon ve banka hizmetleri, konaklama üniteleri, yaşam alanları, ticari üniteler, ofis vb. üniteler inşa edilecek.
Bilindiği gibi Boğaçayı Projesi dere ıslahına ilişkin ihale ASAT Genel Müdürlüğü tarafından 08.08.2017 tarihinde yapılmış olup ihale işlemleri devam etmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.