BİTLİSTE ÇÖPTEN ELEKTRİK ENERJİSİ VE DİZEL ÜRETİMİ YAPILACAK

0
1085

Belediyede düzenlenen imza töreninde konuşan Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, Bitlis Katı Atık Enerji ihalesini yaptıklarını ve CE Katı Atık – Bitlis firmasıyla anlaştıklarını, 22 yıllık sözleşme imzaladıklarını söyledi.
Aynı zamanda BİKA Başkanı olan Fettah Aksoy, Bitlis, Adilcevaz, Ahlat, Güroymak, Hizan, Mutki, Tatvan, Gölbaşı, Günkırı ve Yolalan Belediyelerinin birliğe üye olduğunu ifade ederek, sözleşmenin 10 belediyeyi kapsadığını kaydederek şöyle konuştu; “Sözleşme ve devir teslim töreni yaptık. Arkadaşlar buraya güzel bir tesis yapacaklar. Tesis enerji ve dizel üretiminin yanı sıra tarıma da katkı sunacak. Ayrıca çevre temizliği açısından da çok büyük önem taşıyor. Tahminen 80 milyon dolarlık bir yatırım öngörülüyor. Bu yatırım aynı zamanda istihdamı da getirecek. İl ve ilçelerimize, belediyelerimize geri dönüşümlü bir projedir. 22 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle yapmış olduğumuz bir projedir. Geri dönüşümü % 95 civarındadır.”
Sözleşmeyi imzalayan Amerika firması yetkilisi Ronald Sleightin İngilizce konuşmasını Türkçeye çeviren BİKA Müdürü Cesim Gözeten ise, “Proje çerçevesinde BİKAya üye olan 10 belediyenin çöpünün alınıp ayıklanarak organik atıklardan enerji elde edilmesi, plastik atıklardan da dizel elde edilmesine yönelik projemizi burada uygulayacağız. Bizim hedefimiz, buradaki atığın yüzde 95ini ekonomiye kazandıracak bir sistem kurmaktır. Bu projenin 4 safhası olacak. İlki sözleşmeydi, ardından sera kurulumu yapılacak, aynı zamanda buradaki personellerin yurt içi ve yurt dışında eğitimleri olacak. Bunun yanında dünya genelinden insanlar buraya gelip gidecek, bu da hareketlilik yaptıkça buranın tarihi ve doğal güzellikleri fark edilecek. Buradaki eko turizmi, tarihi ve doğal güzelliklerle birleştirdiğimizde turizm anlamında değerler artacaktır” şeklinde konuştu.
Belediyelerin birleştikçe neler yapabileceğine örnek olan bir proje olduğunu ifade eden Bitlis Belediye Başkanı Hüseyin Olan, “Bu proje Avrupada bu entegre haliyle ilk tesistir. Enerji ve dizelin yanı sıra elde edilen su ile 50 hektarlık bir alanda sera tarımı yapılması da Bitlisin ekonomisine katkı sunacak. Bu projeyi önemsiyoruz ve diliyoruz ki bu proje Bitlisin tarihi, kültürü ve ekonomisinin gelişmesi için bundan sonraki projelere örnek olur.
Su ve karbonun insan hayatı için çok büyük önem arz ettiğini kaydeden Amerikan firması yetkilisi Kazem Oskoui, maalesef su ve karbonun kullanılıp atıldığını söyledi ve bu iki elementin atılmadan önce teknolojiden yararlanıp işlenerek tekrar kullanıma kazandırılmasının çok önemli olduğunu ifade etti.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.