“ARZULADIĞIMIZ KENT; MARKA KENT DEĞİL, KİMLİKLİ BİR KENT”

Gerçekleştirdiği başarılı projelerle Battalgazi’yi dünya standartlarında bir şehir kimliğine kavuşturan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Bizim arzuladığımız kent, marka kent değil de, kimlikli kent hüviyetinin olması, hafızasını koruyan bir kent olması. O kimliğin üzerinde ayakta durarak, orada bir çekim merkezi ve bir cazibe merkezi olması noktasında ki çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

0
971

Belediye Hizmet Binası Türkiye’de Örnek Bina

Battalgazi Belediyesi, yeni hizmet binasına kavuştu. 14 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak hizmete sunulan Battalgazi Belediyesi Yeni Hizmet Binası, Türkiye’de kamu binaları arasında örnek gösterilen binaların başında geliyor.

Battalgazi ilçesinde yaptığı hizmetlerle dikkatleri üzerine çeken Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi ilçesine yeni bir hizmet binası kazandırdı. 40 bin metrekare kapalı alanı bulunan Battalgazi Belediyesi Hizmet Binası ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Gürkan, “Hizmet Binamız yoktu. Devlet Su İşleri’nden aldığımız alana 40 bin metrekare kapalı alanı bulunan akıllı bir hizmet binasını 14 ay gibi kısa bir sürede yaparak hizmete sunduk. Kendi enerjisini üreten, yağmur sularını depolayarak, bahçesindeki yeşil alanları sulanma niteliğine sahip olmanın yanı sıra otomasyon sistemi ile Türkiye’de örnek bir belediye binasıdır” dedi.

DSİ 92. Şube Müdürlüğü Modern Bir Binaya Kavuştu

Başkan Gürkan, DSİ 92. Şube Müdürlüğü’ne yapılan hizmet binasına da dikkat çekerek, “Devlet Su İşleri 92. Şube Müdürlüğü’ne ise, yine 40 bin metrekare kapalı alanı bulunan ve 14 ay gibi kısa bir sürede bitirilen yeni bir hizmet binası yaptık. DSİ 92. Şube Müdürlüğümüzde modern bir binaya kavuşmuş oldu. Her iki hizmet binası eş zamanlı olarak temeli atılmış olup, eş zamanlı olarak hizmete sunulmuştur. Malatya’mıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Kent Müzesi’nde Çalışmaların Sonuna Gelindi

Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han döneminde yapılan ve kentte uzun yıllar redif asker alma yeri olarak işlev gören tarihi bina, Battalgazi Belediyesi tarafından restore edilerek, Kent Müzesi olarak hizmete sunulacak.

Battalgazi Belediyesi’ne devredildikten sonra restorasyon çalışmalarına başlanılan Osmanlı Padişahı Abdülhamit Han döneminde yapılan ve kentte uzun yıllar redif asker alma yeri olarak işlev gören tarihi binanın restorasyon çalışmaları tamamlandı. Battalgazi Belediyesi tarafından hizmete sunulacak olan Kent Müzesi’ne tarihi ve kültürel değeri olan materyallerin de bağışı devam ediyor. bir şehir kültürüyle, hafızasıyla, belleği ve kimliğiyle kurulduğu takdirde o şehrin omurgasının sağlam olacağını söyleyen Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Askerlik Şubesi bildiğiniz gibi 0smanlı döneminin son mimari örneklerinden birisi. Sadece yapısal anlamda taş mimarinin yanında ahşap mimari ve diğer işlev anlamında da önemli bir binamız. Bu binanın Kent Müzesi olması noktasında Milli Savunma Bakanlığı ile yapmış olduğumuz protokol çerçevesi içinde bize devri gerçekleştirildi. Devri gerçekleştirildikten hemen sonra Koruma Kurulu’ndan gerekli resüsitasyon, restorasyon ve rölöveler çıkartılarak ilgili kurulda onaylatılarak ihale süreci başladı. İhale süreci sonrası yapım ve restorasyon işlemleri başladı. Kent Müzesi şu an da tamamen bitirilmiş bir vaziyette.

Şu an iç dizaynı çalışmalarına başladık. Bu çalışmalar çerçevesinde periyodik aralıklarla yaptığımız toplantılarda Malatya’nın tarihini, kültürünü ve geçmişini geleceğe taşıma ve Kent Müzesi’nde bunları sergileme noktasında neler yapabiliriz çalıştaylarının akabinde, bu tür evlerinde bulunan eski eserlerin müzede değerlendirilmesine layık görülen ev eşyası, tüfenk, terazi ve buna benzer eserlerin bize sürekli geldiğini görmekteyiz. Bu da vatandaşımızın memleket konusundaki hassasiyetin en temel göstergesidir. Bu hassasiyeti gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bizlerde bu eşyaları müzemizin uygun yerlerinde değerlendirerek, hem vatandaşımızın hizmetine sunmak, hem de geçmişte kullanılan bu alet, edevat, kap kacak vesaire materyallerin hangi işlevleri gördüğünü, yazılı materyallerle ilgili yerlerde belirtilerek yeni neslin geçmişte neler kullanmış, neler yapmış ve gelişme süreci hangi aşamalardan geçerek bugüne gelinmiş, oradaki kronolojik yapısını, biyografik olarak da görecekler. Aynı zamanda tarihi süreçteki aşamaları da o Kent Müzesi’nde gezip göstermek için bir düzenleme yapmaktayız.” dedi.

Zanaatlar Müzesi, Geçmişi Geleceğe Taşıyor

Malatya’nın kültürel dokusunu yeni nesillere aktarmak amacıyla, ana teması eski mesleklerden oluşan bal mumu figürlerin yer aldığı Zanaatlar Müzesi yoğun ilgi görüyor. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Bu tür çalışmalar tarihimizi ve kültürümüzü yeni nesillere aktarılması noktasında büyük önem arz ediyor” dedi.

Bazıları kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar gelen nalbantlık, yemenicilik, semercilik, marangozluk, kalaycılık ve kervancılık gibi mesleklerin yeni nesillere tanıtılmasını amaçlayan bal mumu çalışması vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Tarihi Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nın önüne kurulan bal mumu Zanaatlar Müzesi’ndeki insan objelerinin hareketli olması, müzeyi gezenlerde gerçeklik hissi uyandırıyor.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, hizmete sunulan müze ile ilgili bilgiler vererek,  “Buranın kervansaray lafzına uygun bir şekilde günümüz insanına aktarılması noktasında böyle bir bal mumu müzesi kurduk. Bu tür çalışmaların tarihimizi ve kültürümüzü yeni nesillere aktarılması noktasında önem arz ettiğini düşünüyorum. Tabi burası aslında komple bir tarih noktasıdır. Biliyorsunuz burası bir kervansaray. Tarihin dokusuna uygun bir şekilde gezilip görülmesi gereken bir mekan durumunda burası. Tabi bu çalışmalarımız devam edecek. Battalgazi Belediyesi olarak hep ilklere imza attık, burası da bir ilk diye düşünüyorum. Tarihin yeniden canlanması noktasında güzel bir çalışma, emeği geçen arkadaşlarımın da ellerine sağlık” dedi.

“Türkiye’de Sur Yapan İlk Belediye”

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, başkanlığı döneminde tarihi eserlerin ayağa kaldırılmasına büyük önem verdiğini söyledi. Başkan Gürkan, “Türkiye’de sur yapan ilk belediye Battalgazi Belediyesi’dir” dedi.

Türkiye’de ilk sur yapan belediyenin Battalgazi Belediyesi olduğunu belirten Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Battalgazi’yi tarif ederken Anadolu’yu Anayurt yapan medeniyetler merkezi ve destan şehri diyoruz. Bu surlar Doğu Roma ve Titus döneminde yapılmış surlardır. Tabi bunlar kendi haline terk edilmiş ve yok olmaya yüz tutmuş bir kültürel mirasımızdı. Diğer kültürel mirasları ayağa kaldırma noktasında nasıl gayret ve çaba gösterdiysek burada da aynı hassasiyeti gösterdik. Bu surların ayağa kaldırılması noktasında Türkiye’de ilk olarak bir ilçe belediyesi sur yapıyor. Buralardaki yerlerin kamulaştırılması, röleveleri, restorasyon projeleri ve yapı projesi Battalgazi Belediyesi tarafından yapılarak 550 metrelik surlar da Battalgazi Belediyesi’nin kendi teknik kontrolü ile ihalesi çerçevesi içinde yapılarak bu surların ayağa kaldırılması ve kültürel mirasımıza karşı sorumluluk ve görevimizi yerine getirmenin mutluluğunu ve hazını da bize yaşatmıştır. Bu destansı şehirde de destansı hizmetler yapmamız gerekirdi. Bu anlamda doğru ve dürüst çalıştığınız takdirde cenabı Allah onu bini bin eder. Bu surlarımızın da 2700 metrelik bölümün 550 metrelik kısmını kamulaştırdıktan sonra eski haşmetli dönemine kavuşturduk” dedi.

 “İspendere İçmeleri, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıpta Eğitim Merkezi Olacak”

Battalgazi ilçesinde bulunan İspendere İçmeleri’ndeki çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte İspendere İçmeleri, hem şifa merkezi, hem de geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında eğitim merkezi olacak.

Battalgazi Belediyesi tarafından İspendere İçmeleri’nde sürdürülen çalışmalarda sona gelindi. Vatandaşların şifalı sulara akın ettiği İspendere İçmeleri, Türkiye’nin en önemli şifa merkezlerinin yanı sıra geleneksel ve tamamlayıcı tıp hizmetlerinin uzman kadrolar tarafından verileceği ilk merkez olmakla birlikte geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında eğitim merkezi konumunda olacak. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İspendere İçmeleri’nin Türkiye’de önemli bir merkez konumuna geleceğini belirterek, “Malatya’da bir ilkin, aynı zamanda Türkiye’de rol model olması noktasında önemli bir girişimin eşiğindeyiz. Burada DAP İdaresi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Üniversitemiz, Orman Su işleri Bakanlığımız ve Belediyemiz ile birlikte ortak bir proje yürütüyoruz. İnönü Üniversitesi’nden aldığımız bilimsel anlamda, teknik anlamda, uzman ekibi anlamdaki ekiplerimizle burada Türkiye’de bir ilk olan ve şifalı sularda uzmanlar eşiğinde gerekli tedavi metodunun geleneksel tıp olarak uygulanacağı bir merkez ihdas etmeye çalışıyoruz. İnşallah bu ihdas edeceğimiz merkez, sadece Battalgazi’mize değil, sadece Malatya’mıza değil, ülkemizin geneline hitap edebilecek ve Türkiye’de rol model olabilecek” dedi.

Battalgazi Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi Hizmete Açıldı

Bölgenin ilk ve tek Engelsiz Yaşam Merkezi, Battalgazi Belediyesi tarafından vatandaşların hizmetine sunuldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı açılışta, Battalgazi Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi’nin işlevi bakımında Türkiye’de ilk üç içerisinde olduğu belirtildi. Sosyal belediyeciliğin önemine dikkat çeken Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan “Sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde, bir kere Malatya ve bölgemizde engelli merkezi yoktu şimdiye kadar. Şu anda bir rehabilitasyon merkezi yapıyoruz. Bu Türkiye’de bir ilktir. En büyük Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ni 150 dönüm alan içerisinde bitirmek üzereyiz.  Önümüzdeki ay bitireceğiz. Oda Türkiye’deki bütün geleneksel tamamlayıcı tıp uzmanlarının gelip göreceği ve bu konudaki poliklinik yapacağı merkezler ve aynı zamanda sosyal donatı ve sosyal tesis alanları olan bir yer. Diğer taraftan vatandaşlarımıza yüzme havuzları ile ilgili, yaşam kalitelerini ve sportif aktivitelerinin yapılması anlamında Sosyal Yaşam Merkezi, oda bir ay içerisinde bitecek.

Burayı da biz 7 ay gibi kısa bir zaman içerisinde bitirdik. Burada bölgemizde Engelsiz Yaşam Merkezi yoktu. Bunun standartı da Türkiye’nin ilk 3’üne girecek bir standart ölçüsündedir.  Biz bu memlekette insanımız yaşatacağız ki, devletimizi sağlıklı yaşatalım.  İnsanımız sağlıklı olursa devlerimiz de sağlıklı olur. Ve biz bunun düşüncesi ile Mahallelilik projesi de bütün bu sosyal projelerimiz içine alan  ve ilerde de Türkiye projesi olması noktasında da gayret gösterdiğimiz önemli bir projedir. Eğer siz mahalleleri sağlıklı ve grup dinamizmi içerisinde, komşuluk ilişkileri içerisinde bağlı birbirlerine sevgi, saygı gösteren bir yapı formatında oluşturursanız o zaman ülkenizi sağlam tutarsınız. Parasız en büyük projemizde Mahallelilik projemizdir. Ben bunu Türkiye’ye teşmil konusunda çabayı da göstereceğiz” diyerek projenin önemine dikkat çekti.

Sosyal Yaşam Merkezi, Türkiye’deki Sayılı Merkezler Arasında Yer Alıyor

Battalgazi Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi’ndeki çalışmalarda sona yaklaşılıyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Gürkan, “Sosyal Yaşam Merkezi’miz Türkiye’de en öndeki spor ve yaşam merkezlerinden bir tanesidir” dedi.

Malatya’ya önemli hizmetler kazandıran Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi’nin vatandaşların hizmetine biran önce sunulması için çalışmaları yakından takip ediyor. Çalışmaları yerinde inceleye Başkan Gürkan, Battalgazi Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi’nin Türkiye’de sayılı merkezler arasında olduğunu söyledi. Battalgazi ilçesinde başta tarihi eserlerin ayağa kaldırılması olmak üzere önemli hizmetler kazandıran Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya’da sosyal yaşamın kalitesini artıracak olan Battalgazi Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi’ndeki çalışmaları sık sık takip ederek, merkezin biran önce hizmete sunulması için yoğun gayret sarf ediyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Gürkan, Sosyal Yaşam Merkezi’ndeki çalışmalarda son aşamaya gelindiğini belirterek, “Yaşam ve Spor Merkezinin inşaat aşamasının bizzat yerinde görüp, yerinde incelemek maksadıyla buraya geldik. Tablo gördüğünüz gibi son aşamaya gelmiş. İç dizayndan sonra vatandaşlarımızın hizmetine açılacak. Gördüğünüz gibi burada erkekler kısmı olarak değerlendiriliyor. Burada bir küçük bir olimpik havuz, diğer tarafta da yine bir küçük birde olimpik havuz olmak üzere içerisinde fitness salonları, hamamları, saunaları, fin hamamları, alışveriş merkezleri, ayrıca kafeteryaların bulunduğu ve 26 spor dalında sportif aktivitelerin yürütüleceği hakikaten devasa bir tesis olmuş. Bu tesis Malatya’mıza, Malatyalı hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bugün bu tesisin büyüklüğünde Türkiye genelinde sayılı ve bu büyüklükte, bu kapasitede Sosyal ve Spor Yaşam Merkezleri mevcut. Bu konuda çalışma yürüten başta kendi ekibimiz olsun, ilgili müellif firma yetkililerin zamanında ve düzgün çalışma, kaliteli malzeme kullanma noktasındaki göstermiş oldukları hassasiyetlerinden dolayı da kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.