2016 İSLAM DÜNYASI TURİZM BAŞKENTİ KONYA

0
1417

İslam İşbirliği Teşkilatının 2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti ilan ettiği Konyada yıl boyunca yapılacak etkinlikler tanıtıldı. Konuyla ilgili düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Konya Valisi Muammer Erol, 2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti olmanın Konyanın potansiyellerini harekete geçirme adına altın bir fırsat olduğunu belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Vali Erol, “Hep birlikte bunu fırsat bilip, fırsatı ganimete dönüştürüp, o ganimeti de verimli, güzel, hepimizin övüneceği işlere, eserlere, güzelliklere dönüştürmek adına bir gayretin içerisinde olacağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konyanın uluslararası platformlarda, program ve toplantılarda Türkiyeyi temsil eder konuma geldiğini belirterek, İslam Dünyası Turizm Başkenti seçilmesinin de bu açıdan sürece çok olumlu katkı yapacağını söyledi. Konyanın çok şerefli bir bayrağı devraldığını kaydeden Başkan Akyürek, “2015 yılında Kudüsün üstlendiği, şimdi Konyanın devraldığı, 2017 yılında Medineye devredilecek bu süreç Konya açısından çok güzel bir olgu, tevafuk. Bu da Konyanın Medinenin kardeşi, Mekkenin kardeşi, Kudüsün bir eşi olduğunun ayrıca bir göstergesi oldu” dedi.

İslam Dünyası Turizm Başkenti olarak Konyanın tarihe iz bırakacağını vurgulayan Başkan Akyürek, “Bu noktada bütün kurum ve kuruluşlara görev düşüyor. Basın yayın kuruluşlarına da çok önemli sorumluluklar düşüyor. Herkesin bu sürece katkı yapmasını bekliyoruz” diye konuştu.

İslam İşbirliği Teşkilatı SESRIC Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya, Kudüs ile başlayan süreçte Konyanın Kudüse benzeyen Medineye benzeyen, daha sonra 2018 yılında yine İslam Dünyası Turizm Başkenti ilan edilen Tebrize benzeyen yanları olduğunu belirterek, bu durumun payenin verildiği il açısından son derece önemli olduğunu ifade etti. Kulaklıkaya, Konyanın el birliğiyle zaten var olan haklı iştiharını bütün dünyaya, bütün İslam alemine duyurmaya bir vesile olacağını vurguladı.
Programa Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Çokçevik, rektörler, belediye başkanları ile davetliler katıldı. Programda yıl boyunca gerçekleştirilecek etkinlik ve yatırımlar da tanıtıldı: 2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti Konya etkinlikleri kapsamında yıl boyunca Konya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve üniversiteler tarafından tanıtım, bilim, kültür ve sanat faaliyetleri, fuarlar, sportif etkinlikler, yeni yapılar, restorasyonlar ve çevre düzenlemeleri gibi çok sayıda program ve yatırım hayata geçirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.