18 MİLYON EURO’LUK DEV PROJE HİZMETE AÇILDI

Kütahya Belediyesinin vizyon projeleri arasında yer alan toplam maliyeti 18 Milyon Euro olan Atık su Arıtma Tesisinin açılışı gerçekleştirildi.

0
746

18 Milyon Euro’ya mal olan yüzde 85’i Avrupa Birliği fonlarından, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, yüzde 9’u da Kütahya Belediyesi öz kaynaklarından karşılanan, Kütahya’ya yapılan en büyük yatırımlar arasında yer alan, Kütahya’nın yaklaşık 458 bin olan nüfusunun atık suyunu arıtabilecek, sadece arıtma değil, buradaki çamuru da kurutarak enerji üretimi de yapılacak olan Atık Su Arıtma Tesisinin açılışı Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımları ile gerçekleştirildi. Kütahya Belediyesi öncülüğünde hizmete giren dev tesis doğanın döngüsünü korumak ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre mirası bırakmak amacıyla inşa edilmiştir. Tesis sayesinde Kütahya’nın gelecek 50 yıllık süreçte atık su sorunu çözüme ulaştırılmıştır. Törende konuşan Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, tesisin yüzde 91’inin Avrupa Birliği fonlarından hibe, yüzde 9’unun da belediyenin öz kaynaklarıyla yapıldığını ifade etti. Saraçoğlu, “Doğadan alıp kirlettiğimiz suyu bu tesisimizle yeniden ikinci derecede içilebilir su olarak Porsuk nehrine bırakıyoruz. Tesisimiz şu anda mevcut bulunan nüfusumun iki katının suyunu arıtabilecek şekilde inşa edilmiştir. Böylelikle Porsuk barajımızın ekolojik dengesini koruyup gelecek nesilleri karşı sorumluluğumu bir kısmını yerine getirmiş bulunuyoruz.” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını dile getirdi. Özhaseki, “Su hayatın kaynağı. Bunu herkes biliyor. Biz su zengini bir ülke miyiz? Hayır, ne yazık ki değiliz. Şu anda bizim ülkemizdeki sular, bütün ırmaklar, bütün nehirler, bütün derelerin ve su akan ne varsa hepsinin toplamı Tuna nehrinin yarısı kadar. Dünyadaki bütün kaynaklar sınırsız değil. Allah’ın bize yaşamamız için bize verdiği birincisi hava ikinci su. Su sınırsız değil. Bizim suyu tasarruflu kullanmamız, kirletmemiz, ona uygun şekilde davranmamız gerekiyor. Böyle davranmazsak ne olur. Allah korusun kendi sonumuzu hazırlamış oluruz. Bir litre dışarıya attığımız kirli su, tam 8 litre suyu kirletiyor. Bu yüzden böyle tesisler çok önemli. Dünya arıtma tesisinden çıkan suyu kullanıyor.” diye konuştu.
Atıksu Arıtma Tesisi’nin kurdelesi, Bakan Özhaseki, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz ve protokol mensupları tarafından hayırlı olsun temennisi ile kesildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.