18 MİLYON EURO’LUK DEV PROJE HİZMETE AÇILDI

Kütahya Belediyesinin Vizyon projeleri arasında yer alan toplam maliyeti 18 Milyon Euro olan Atık Su Arıtma Tesisinin açılışı gerçekleştirildi.

0
936

18 Milyon Euro’ya mal olan yüzde 85’i Avrupa Birliği fonlarından, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, yüzde 9’u da Kütahya Belediyesi öz kaynaklarından karşılanan, Kütahya’ya yapılan en büyük yatırımlar arasında yer alan, Kütahya’nın yaklaşık 458 bin olan nüfusunun atık suyunu arıtabilecek, sadece arıtma değil, buradaki çamuru da kurutarak enerji üretimi de yapılacak olan Atık Su Arıtma Tesisinin açılışı gerçekleştirildi. Kütahya Belediyesi öncülüğünde hizmete giren dev tesis doğanın döngüsünü korumak ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre mirası bırakmak amacıyla inşa edilmiştir. Tesis sayesinde Kütahya’nın gelecek 50 yıllık süreçte atık su sorunu çözüme ulaştırılmıştır. Kütahya Belediyesinin Vizyon projeleri arasında yer alan, 18 Milyon Euro’luk Dev Projenin açılışını gerçekleştirerek hizmete açtıklarını ifade eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu;  “2014 yılında İşimiz, Gücümüz, Sevdamız Kütahya diyerek görevi devraldığımız andan itibaren, AK Parti’mizin belediyecilik anlayışına yakışacak şekilde projeler üretmeye, yatırımları hayata geçirmeye gayret gösteriyoruz. 2014 Yerel Seçimlerinden önce Genel Merkezimiz; açıklamış olduğu seçim beyannamesinde yol haritamızı; Katılımcı, Kültürel, Sosyal, Çevre Dostu ve Hizmet Belediyeciliği olarak belirlemişti. İşte bizde bütün proje ve çalışmalarımızı bu dinamikler üzerinde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Ak Belediyeciliğin Çevre Dostu yönünü ortaya koyan bu arıtma tesisimizi hizmete kazandırmanın bahtiyarlığı içerisindeyiz. Belediyecilikte yapmış olduğumuz hizmetlerden ve çalışmalardan ötürü vatandaşlarımıza karşı sorumlu olduğumuz kadar, Doğaya ve gelecek nesillere karşı da sorumlu durumdayız. Doğanın bize bahşetmiş olduğu bütün güzelliklerden faydalanırken onu korumak ve gelecek nesillere daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir çevre bırakmak zorundayız. Bizim medeniyetimiz münhasıran su medeniyetidir. Su ile kendini ifade eden bir medeniyettir. Suya hükmeden, suyu doğru kullanan medeniyetler hep tarihte yükselmiştir. Dolayısıyla suyu doğadan aldığımız gibi doğaya bırakmak mecburiyetindeyiz. Bu sebeple Kütahya’nın bütün atık sularının aktığı Porsuk Barajını kirletmeye hakkımız olmadığı için böyle bir tesisin inşası elzem olmuştur.

Kütahya’nın Gelecek 50 Yıllık Süreçte Atık Su Sorunu Çözüldü

Şehrimizin gelecek 50 yıllık Atık Su Arıtma problemini bu tesisimizle çözmüş oluyoruz inşallah. Doğadan alıp kirlettiğimiz suyu bu tesisimizle yeniden ikinci derece içilebilir bir su kalitesinde doğaya bırakıyoruz. Tesisimiz şu anda mevcut bulunan nüfusumuzun iki katının suyunu arıtmaya yetecek şekilde inşa edilmiştir. Böyle bir tesisi bölgemize kazandırarak; Porsuk Barajımızın ekolojik dengesini koruyup, gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzun bir kısmını yerine getirmiş bulunmaktayız. Bu tesisimizin inşasındaki bir diğer başarıysa maliyetinin sadece %9’una tekabül eden kısmının belediyemiz öz kaynaklarından harcanmış olmasıdır. Proje maliyetinin %85’i Avrupa Birliği Fonlarından hibe olarak alınmış, %6’sı da sizlerin desteğiyle Bakanlığımız bütçesinden finanse edilmiştir. Bu vesileyle böylesine bir tesisin Kütahya’mıza kazandırılmasında, Avrupa Birliği nazarında hibe almamızda büyük desteklerini gördüğümüz IPARD Dairesine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.

“Gelecek Nesillere Miras Bırakabileceğimiz Temiz Bir Çevre Oluşturma Gayreti İçindeyiz”

Atık sularımızın; derelere, barajlara öylece bırakıldığında, nasıl bir çevre felaketi olabileceğini hiç düşündünüz mü? Geleceğe; bizden sonraki nesillere temiz bir çevre bırakmak görevimiz değil mi?  Kütahya Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Avrupa Birliği Fonları ile temiz bir çevre için, 80 Milyon liralık yatırımla uluslararası standartlarda en ileri teknoloji ve proses yapısına sahip ileri biyolojik Kütahya Atıksu Arıtma Tesisi hizmete girmiştir. Bugüne kadar şehrimizde yapılmış en büyük proje olma özelliğine sahip olan tesis ilimizin atık sularının, su kirliliği kontrol yönetmeliğine ve Avrupa Birliği standartlarında istenilen değerlere uygun hale getirilerek arıtılması amacıyla kurulmuştur. Yani bu dev tesis, doğanın kirletilmesine karşı atık sularla mücadele veren ve bunu da başarıyla yürüten bir döngü sağlamaktadır. 2017 yılında faaliyete geçen Kütahya Atıksu Arıtma Tesisinde ileri biyolojik arıtma prosesleri uygulanarak azot ve fosfor giderimi gerçekleştirilmektedir. Çevre kanunuyla ilgili mevzuata uygun ve doğal dengelerin bozulmasının önüne geçilerek şehrimizin günlük ortalama 68 Bin metreküp atık suyuna arıtma işlemi uygulanmaktadır. Arıtma işlemi sırasında ortaya çıkan metan gazı ile tesisin ısı ve elektrik üretimine katkı sağlanmaktadır. Arıtmadan sonra ortaya çıkan çamur, çevreye zararsız hale getirilir ve bertaraf edilir. İşletme binasında kurulu kontrol merkezi sayesinde tesis en az personelle yönetilir. Son teknoloji ile kurulan tesiste bulunan her ünitenin anlık verileri ana kumanda odasından takip edilmektedir. Kütahya Belediyesi öncülüğünde hizmete giren bu dev tesis doğanın döngüsünü korumak ve gelecek nesillere temiz bir çevre mirası bırakmak için hizmet vermektedir.

Emeği Geçenlere Teşekkür

2002’den beri şehrimizde çakılan her bir çivinin altında imzası olduğu gibi, Kütahya Atık Su Arıtma Tesisimizin Şehrimize kazandırılmasında da emeği geçen Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, eski Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Eski Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye, IPARD Daire başkanı ve çalışanlarına, Müşavir ve Müteahhit firmalarımıza, bütün personellerine ve Belediyemiz Su ve Kanalizasyon İşleri personellerimize, ayrıca Devlette devamlılık ilkesi çerçevesinde bu projeyi ortaya koyan, bugün buraya gelerek açılışımıza katılan bizden önceki Belediye Başkanımız Mustafa İça ve ekibine de teşekkür ediyor, Kütahya Atık Su Arıtma Tesisimizin bir kez daha şehrimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.